Радіаційна небезпека: в Україні розгорнули штаби та проведуть навчання на випадок теракту на ЗАЕС

Правоохоронці та рятувальники готуються до ліквідації наслідків на випадок, якщо російські загарбники влаштують теракт на окупованій Запорізькій АЕС. В Україні вже розгорнули штаби та найближчими днями почнуться навчання з перекриттям доріг і розгортанням санітарних локпостів, де будуть перевіряти радіацію.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка в ефірі телемарафону.

Міністр МВС заявив, що всі громадяни, які захочуть виїхати з території можливого ураження, будуть забезпечені відповідним транспортом.

В першу чергу людям необхідно зберігати спокій. Він ґрунтується на готовності всіх наших служб: і Міністерства енергетики, і МВС, МОЗ, місцевих органів влади до будь-яких надзвичайних подій і ситуацій, в тому числі пов’язаних із можливим витоком радіації із ЗАЕС”, – сказав він.

Міністр наголосив, що у випадку теракту найважливішим буде перший день, коли радіаційний фон буде найвищим.

“Що стосується Запорізької АЕС. Той радіоактивний фон, який, можливо, після будь-яких заходів буде в повітрі, він буде зберігатися приблизно 1 добу. Тобто на 80% ми зменшимо радіоактивний фон саме протягом доби”, – наголосив він.

За цей час, якщо не буде евакуаційних заходів, кожен громадянин має закритися у приміщенні, перекрити вентиляцію, вимкнути кондиціонери та обігрівачі. Також необхідно ущільнити всі отвори, які є в будинках, змоченою тканиною чи скотчем.

Як захиститися у випадку теракту на ЗАЕС

Клименко пояснив, що радіація – за великим рахунком пил. Захиститися від нього на вулиці можна завдяки звичайному респіратору чи маски, яку використовували під час COVID-19.

“Це все, що необхідно знати. І, звичайно, дивитися за ЗМІ, де ми будемо постійно інформувати населення про ситуацію, яка є навколо і, звичайно, про заходи безпеки, які ми будемо спільно вживати”, – додав міністр.

Він наголосив, що у випадку катастрофи на ЗАЕС потрібно закритися у приміщенні, а про можливість переміщення в укриття фахівці будуть повідомляти додатково.

“Перше – треба закупоритися вдома до однієї доби. Тобто до того часу, як місцеві органи влади, цивільного захисту нададуть відповідні розпорядження щодо переміщення в той чи інший район, чи по іншій території. Тобто ми говоримо про можливий тепловий викид, який втратить найбільшу свою концентрацію протягом доби”, – сказав Клименко.

Джерело: РБК-Україна