Галузевий навчальний центр – єдиний спосіб для навчального центру уникнути перевірки знань комісією за участю представників Держпраці. Можливо, саме тому таких галузевих центрів в Україні небагато.
Визначення місця проведення навчання з питань охорони праці працівників підприємства є проблемою для багатьох фахівців у сфері безпеки праці, адже для багатьох роботодавців критеріями проведення такого навчання є подешевше, швидше та якісніше. А також щоб не було проблем з отриманням документів за результатами проведеного навчання та перевірки знань (протоколів, посвідчень).
Автор розглянув варіанти проходження навчання з питань охорони праці та проблемні питання, що виникають. Особлива увага – галузевим навчальним центрам.
Відповідно до вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05) навчання з питань охорони праці (далі – ОП) можна проводити на підприємстві, у навчальному центрі та галузевому навчальному центрі. Правовою підставою проведення навчання з питань ОП працівників інших суб’єктів господарювання є наявність Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань ОП, передбаченої п. 8 Групи Б додатка 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107.
У закладах вищої освіти використовують галузеві стандарти (наприклад, наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 21.05.2012 № 608).
Розглянемо нормативні вимоги, що стосуються проведення навчання та перевірки знань з питань ОП працівників, зайнятих на роботах підвищеної небезпеки.
НАВЧАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Навчання проводиться за навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов’язків працівників, а також затверджуються наказом (розпорядженням) роботодавця. У разі потреби можна використовувати на договірних умовах навчальну платформу інших профільних організацій. Перелік питань для перевірки знань складають члени комісії та затверджує роботодавець.
Керівник підприємства видає наказ про створення комісії з перевірки знань за участю атестованих (навчених) фахівців; склад комісії: керівник або заступник керівника цього органу, до службових обов’язків якого входить організація роботи з ОП, – голова комісії; члени комісії: спеціалісти служби ОП, представники юридичної, виробничих, технічних служб, представник профспілки або уповноважена найманими працівниками особа з питань ОП, а також можуть залучатись викладачі з ОП, які проводили навчання, та страхові експерти з ОП (за згодою) (п. 3.9, п. 3.10, п. 4.4, п. 5.4 НПАОП 0.00-4.12-05).
Оформлення протоколу з перевірки знань здійснюється на бланку підприємства. Видача документів про проведене навчання за формою НПАОП 0.00-4.12-05 здійснюється за підписами голови та членів комісії підприємства. Не передбачена участь представника Держпраці у проведенні навчання та перевірки знань.
До складу комісії з перевірки знань з питань ОП можуть залучатися особи, які пройшли навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з ОП.
НАВЧАННЯ З ПИТАНЬ ОП У НАВЧАЛЬНОМУ ЦЕНТРІ
Навчальний центр – суб’єкт господарювання, який проводить навчання з питань ОП працівників інших суб’єктів господарювання (тобто отримання необхідних знань і навичок з питань ОП або безпечного ведення робіт) (п. 1.4 НПАОП 0.00-4.12-05).
Навчання проводиться за Типовими тематичним планом і програмою навчання з питань ОП та навчальною платформою навчального центру. Типові навчальний план і програма з предмета «Охорона праці» затверджуються МОН та погоджуються Держпраці тільки для професійного навчання працівників. Обов’язковим є навчання в навчальному центрі відповідальних посадових осіб, функціональні обов’язки яких пов’язані із забезпеченням ОП на підприємстві, а також членів комісій з перевірки знань з питань ОП (п. 4.4, п. 5.2 НПАОП 0.00-4.12-05).
Перевірка знань проводиться утвореною наказом Держпраці комісією під головуванням та за участю представників Держпраці, а також відповідних профспілок комісією. До складу комісії можуть також залучатися представники інших органів державного управління охороною праці викладачі причетного до навчання навчального центру (за згодою). Тобто участі представників навчального центру в перевірці знань учасників навчального процесу не передбачено. А результат перевірки знань залежить не від якості навчального процесу, а здебільшого від «доброзичливих» відносин Держпраці з навчальним центром.
Оформлення протоколу з перевірки знань здійснюється на бланку територіального органу Держпраці. Видача документів про проведене навчання згідно з формою НПАОП 0.00-4.12-05 здійснюється за підписами представників Держпраці.
За матеріалами журналу “Охорона праці”