Внесено зміни до окремих статей Кодексу законів про працю (далі – КЗпП):
1. Статтю 40 доповнено пунктами, в яких зазначено нові підстави для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця:
- у зв’язку з набранням законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України;
- невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, організації в частині положень, передбачених частиною другою статті 142 КЗпП.
До злочинів проти основ національної безпеки України згідно з Кримінальним Кодексом України належать:
- дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади (ст. 109);
- посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ст. 110);
- фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України (ст. 110-2);
- державна зрада (ст. 111);
- колабораційна діяльність (ст. 111-1);
- пособництво державі-агресору (ст. 111-2);
- посягання на життя державного чи громадського діяча (ст. 112);
- диверсія (ст. 113);
- шпигунство (ст. 114);
- перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань (ст. 114-1);
- несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану (ст. 114-2).
2. Статтю 46 доповнено новою підставою для відсторонення працівника від роботи – проведення службової перевірки роботодавцем, який віднесений до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктів чи операторів критичної інфраструктури.
3. Статтю 142 доповнено двома частинами такого змісту:
- Складовою правил внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про зобов’язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією
- Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим.
► Закон опубліковано 27 червня 2024 року, набуття чинності – 27 вересня 2024 року.