Можливість відновити сили
Прагнення проводити час з іншими є природним — особливо в часи випробувань, коли потреба в підтримці зростає. Якщо ви цінуєте зв’язок із близькими, вас може лякати ідея усамітнення.
Однак обирати час, щоби побути наодинці, не означає відкинути соціальний контакт. Це — можливість провести час із собою, щоб визначити свої потреби, проявити креативність чи відновити сили.
Чому складно проводити час наодинці?
Як пояснює The New York Times, історично самотність має погану репутацію, оскільки її використовували як форму покарання. Люди завжди прагнуть до соціальної взаємодії — тому можуть уникати робити те, що люблять, якщо це потребує самотності. Існує ще декілька причин, чому усамітнення асоціюється із дискомфортом:
- Посилення тривожних думок та почуттів. На самоті вони стають більш виразними, і тоді проводити час із собою може бути складно. У таких випадках люди обирають заняття, які відволікають від неприємних відчуттів, наприклад, перегляд соціальних мереж.
- Соціальна стигма. У частині суспільств усамітнення сприймають як ознаку нереалізованості в особистому житті або нетовариськості. Наприклад, людина отримує співчутливі коментарі, коли розповідає про плани відпочити на самоті.
- Відсутність досвіду. Якщо людина більшість часу проводить з іншими, то раптова відсутність соціальної стимуляції може спричинити в неї відчуття відстороненості чи відірваності.
Користь усамітнення
Соціальні зв’язки з іншими важливі для емоційного та фізичного благополуччя. Однак усамітнення також має переваги для ментального здоров’я:
- Свобода самопізнання. Усамітнення дає можливість зосередитися на своїх думках, емоціях, прагненнях без будь-якого зовнішнього впливу. Це допомагає визначити власні цінності та розставити пріоритети, зважаючи тільки на ваші внутрішні відчуття.
- Підвищення креативності. Дослідники виявили, що соціальна ізоляція призводить до підвищення активності нейронних ланцюгів, пов’язаних з уявою. Коли мозку бракує соціальної стимуляції, він активізує свої можливості, щоб заповнити цю порожнечу.
- Навчання взаємодії з емоціями. Перебуваючи на самоті, ви маєте можливість прислухатися до своїх емоцій та приділити більше часу на те, щоб їх ідентифікувати, спостерігати за ними та виразити в безпечний для вас спосіб. Наприклад, ви можете проявити злість, покричавши в подушку, що часто неможливо під час соціальних контактів.
- Переоцінка стосунків. Усамітнення дозволяє поглянути на ваші стосунки з нового ракурсу. Наприклад, ви можете помітити, що підтримуєте певне спілкування, яке вам не подобається, лише тому, що на вихідних не хочете залишатися вдома на самоті.
Як мені зрозуміти, що мені варто побути наодинці?
Прислухайтеся до себе — це найкращий спосіб зрозуміти, коли вам потрібно усамітнитися. Ось декілька ознак, які допоможуть вам в цьому:
- Відчуття перенавантаження. Вам здається, що ви отримуєте забагато інформації, у вас забагато розмов та активностей.
- Роздратування через дрібниці. Ви починаєте дратуватися через те, що раніше сприймалося спокійно.
- Втома від спілкування. Розмови, які раніше вас наповнювали, тепер стали надокучливими.
- Бажання нічого не робити. Вам хочеться просто побути в тиші, без жодних відволікань. Це може свідчити про потребу у відпочинку та відновленні сил.
Як полюбити проводити час наодинці?
Сприймайте час наодинці як можливість плекати стосунки із собою. Це буває нелегко, тому починайте з маленьких кроків. Спробуйте ставитися до себе, як до найдорожчої, найближчої людини. Це допоможе зменшити самокритику, розвинути доброзичливість та плекати самопідтримку.
Почніть із занять, які ви зазвичай проводите з найдорожчими людьми. Наприклад, підіть у кафе або кінотеатр, приготуйте для себе смачну вечерю, купіть собі букет квітів.
Якщо ви відчуваєте труднощі з тим, щоби бути наодинці, зверніться за професійною підтримкою. Це може бути сімейний лікар, який пройшов навчання за програмою ВООЗ mhGAP, психолог чи психотерапевт. Скористайтеся онлайн-картою Національної служби здоров’я України. Також тут ви знайдете список перевірених організацій, які можуть надати підтримку у питаннях ментального здоров’я.
Ось ще декілька способів, які будуть корисними:
- Відключіть соціальні мережі. Спробуйте на певний час, який ви проводите наодинці, обмежити споживання контенту. Встановіть таймер або застосунок, щоб контролювати час у соціальних мережах.
- Підіть на прогулянку. Уявіть себе туристом — сплануйте маршрут, відвідайте заклад, у якому давно мріяли побувати, відвідайте музей. Щоб зробити прогулянку приємнішою, увімкніть улюблену музику або новий подкаст, наприклад, серію записів про ментальне здоров’я.
- Шукайте свої ресурсні активності. Використовуйте час наодинці для відновлення — робіть те, що вам подобається та наповнює вас енергією. Це може бути малювання, догляд за собою, танці, в’язання. Згадайте, що вам подобалося робити в дитинстві, — так ви знайдете нові активності. Не бійтеся експериментувати, бо на самоті ви можете робити те, що вам до душі без жодного зовнішнього осуду.
Джерело: https://howareu.com/