Будівництво і охоронні зони ЛЕП

Щороку реєструються нещасні випадки, пов’язані з виконанням робіт в охоронній зоні ліній електропередачі (далі – ЛЕП). Їх аналіз говорить про те, що у більшості випадків перед початком робіт не було виконано організаційно-технічні заходи щодо забезпечення безпечних умов праці.

Статистика показує, що близько 70% аварій на ЛЕП стаються через порушення вимог безпеки в їх охоронних зонах. Охоронні зони – це умовні відрізки у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, що віддалені на певну відстань по обидві сторони лінії від крайніх проводів ЛЕП. Вони мають певні обмеження для забезпечення нормального функціонування електрообладнання, захисту від пошкодження та уникнення небезпеки ураження електрострумом. Більшість таких випадків трапляється під час проведення робіт на висоті з використанням засобів підмощування, робіт з використанням вантажопідіймальних кранів та інших будівельних машин в охоронних зонах повітряних ЛЕП, виконання земляних робіт в охоронній зоні кабельних ЛЕП, у небезпечній зоні контактних мереж електрифікованих ліній залізничного та міського транспорту.

Нерідко такі випадки трапляються під час польових робіт із застосуванням крупногабаритного сільськогосподарського обладнання, про що вже писалося у журналі (С. Колесник «Не гнівіть архангела Гавриїла»). Найчастіше подібні нещасні випадки призводять до смертельних або тяжких наслідків.

  • 28.06.2024 у Житомирській області під час огляду повітряної ЛЕП 0,4 кВ був смертельно уражений електричним струмом електромонтер з експлуатації розподільчих мереж.
  • 26.02.2024 у Львівській області під час переміщення алюмінієвої конструкції підсобний робочий отримав смертельне ураження електричним струмом внаслідок наближення конструкції, що переноситься, на недопустиму відстань до повітряної ЛЕП.
  • 15.02.2024 у Чернігівській області копрівника будівельної організації під час експлуатації електричного генератора було смертельно уражено струмом внаслідок наїзду бурильно-кранової установки на електрокабель, приєднаний до генератора.
  • 04.08.2023 на Дніпропетровщині машиніст екскаватора під час підіймання стріли екскаватора зачепився нею за повітряну ЛЕП. Виходячи з кабіни, машиніст узявся за ручку дверей кабіни та отримав смертельне ураження струмом.
  • 03.02.2023 на Дніпропетровщині під час підіймання кузова вантажного автомобіля стався контакт кузова з ЛЕП. Виходячи з кабіни, водій узявся за ручку її дверей та отримав смертельне ураження струмом.

Крім цього, через незнання або байдужість люди проводять самовільні забудови під проводами, насаджують дерева чи розводять багаття під ними. Ці дії стають причиною обривів на лініях під час негоди, а ліквідація аварійних вимкнень затягується через те, що немає безперешкодного доступу до несправного електрообладнання.

Проведення робіт в охоронних зонах ЛЕП регламентовано статтею 32 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів», яку конкретизують Правила охорони електричних мереж, затверджені постановою КМУ від 27.12.2022 № 1455. Порядок безпечного проведення робіт біля ЛЕП електроспоживачів визначають Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів (НПАОП 40.1-1.21-98). А на інших ЛЕП – Правила безпечної експлуатації електроустановок (НПАОП 40.1-1.01-97).

Обмеження охоронних зон поширюються на трансформаторні підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні й підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать.

Охоронні зони для ЛЕП встановлюються на відстань:

  • для повітряних ліній (від крайніх проводів) до 1 кВ – 2 м; 3–20 кВ – 10 м; 35 кВ – 15 м; 110 кВ – 20 м; 150, 220 кВ – 25 м; 330, 400 кВ, 500 кВ – 30 м; 750 кВ – 40 м;
  • для підземних кабельних ЛЕП (до 1 кВ) – 1 м.

В охоронних зонах ЛЕП забороняється виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або становлять загрозу для життя людей (тварин), а саме:

  • перебувати стороннім особам на території й у приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері та люки таких споруд, самовільно переключати електричні апарати та підключати до електричних мереж;
  • виконувати земляні, будівельні та інші роботи, що можуть призвести до порушення безаварійного функціонування об’єктів передачі електричної енергії, спричинити їх пошкодження, а також зводити об’єкти будівництва будь-якого призначення;
  • виконувати роботи із застосуванням автотранспорту та техніки з навантаженням на вісь понад 5 тонн;
  • займатися промисловим рибальством (в охоронних зонах підводних кабельних ЛЕП);
  • складати сміття, спалювати стерню, очерет і бур’ян;
  • запускати безпілотні літальні апарати (крім випадків використання їх для забезпечення експлуатації та охорони електричних мереж), повітряні кулі;
  • накидати на струмопровідні частини об’єктів передачі електричної енергії і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, електрообладнання трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, демонтувати їх елементи;
  • застосовувати під час сільськогосподарських робіт машини й механізми для оброблення ґрунту в межах обвалування навколо фундаментів і відтяжок опор ЛЕП.

У разі проведення невідкладних ремонтно-відновлювальних робіт в охоронних зонах ЛЕП для запобігання аварії або ліквідації наслідків аварій (надзвичайних ситуацій), допускається виконання робіт без попереднього погодження з власником ЛЕП (за умови інформування  власника та дотримання заходів безпеки під час проведення робіт в охоронних зонах ЛЕП).

Джерело: журнал “Охорона праці”