Інженеру з охорони праці – початківцю

Частина 1. Якщо новопризначений інженер з охорони праці розуміє всю глибину проблем, які йому потрібно буде вирішувати у процесі своєї роботи, усю складність взаємовідносин з керівниками і готовий усього цього навчитися – ласкаво просимо до спільноти фахівців з охорони праці.

Останнім часом значно знизився професійний рівень інженерів з охорони праці. Такий невтішний висновок напрошується з аналізу запитань, які з’являються на сайтах різних профільних видань тощо.

Наприклад:

«Добрий день усім. Я інженер з охорони праці. Став до роботи, але без досвіду. Зараз проходжу навчання в одному з навчальних центрів. Працюю на заводі, де є робочі місця зі шкідливими та небезпечними умовами праці. Підкажіть, будь ласка, з чого розпочинати…»;

«Добрий вечір, зайшла в групу просити допомоги. Так сталося, що я влаштувалась на роботу інженером з охорони праці на підприємство та, на жаль, досвіду роботи саме інженером з ОП я не маю. Чи може хтось допомогти з алгоритмом дій (або хоч з чого почати). Попереду навчання з ОП. На цей час тільки паперова робота. Але для мене важливо навчитися, добре знати й виконувати свою роботу. Завчасно всім дякую за відповідь».

Спробуємо допомогти таким початківцям. Адже ми також свого часу розпочинали, маючи певний досвід роботи на виробництві, але не маючи його у службі охорони праці.

Із чого ж розпочинати?

Звичайно, з навчання. Але мало записатися на загальний курс з охорони праці до якогось навчального центру. Потрібно самостійно перечитати і засвоїти величезну гору різноманітної та неоднозначної нормативної, довідкової інформації з усіх аспектів охорони праці.  Слід зазначити, що сьогодні є чинним  Покажчик нормативно-правових актів з охорони праці, затверджений наказом Держпраці від 15.05.2024 № 74, відповідно до якого нормативно-правові акти кодуються як НПАОП.

У ст. 1 Закону України «Про охорону праці» (далі – Закон) дано визначення: «Охорона праці – це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і праце­здатності людини у процесі трудової діяльності». Отож інженеру з охорони праці слід опанувати всі ці напрями своєї професійної діяльності. Розпочинати краще з вивчення законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці. І першим у цьому списку має бути Закон.

До речі, нині у Верховній Раді на розгляді проєкт Закону «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», який розробляли майже 5 років і який мають прийти на зміну Закону. Після його ухвалення вивчати його положення доведеться всім і насамперед працівникам служб охорони праці, які вже будуть називатися «уповноважений з питань безпеки та здоров’я працівників на роботі»…

Але поки діє Закон – вивчаємо його положення і чинні підзаконні акти.

Найперше уважно розберіться з обов’язками роботодавця в питаннях охорони праці. У ст. 13 Закону сказано, що роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до вимог нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у сфері охорони праці і з цією метою забезпечити функціонування системи управління охороною праці. А потім розписано по пунктах, що саме для цього потрібно зробити.

Першим пунктом зазначено створення відповідних служб і призначення посадових осіб, які забезпечують розв’язання конкретних питань охорони праці, затвердження інструкції про їх обов’язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій. Тоді ж має стати зрозумілим, що питаннями охорони праці повинні опікуватися всі працівники – від керівника до робітника, а не лише інженер з охорони праці.

На цьому етапі вам потрібно розібратися з вимогами ст. 15 Закону, у якій ідеться про службу охорони праці підприємства. Вона створюється відповідно до вимог Типового положення, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці. Чинне Типове положення про службу охорони праці (НПАОП 0.00-4.21-04).

У НПАОП 0.00-4.21-04 викладено основні завдання, функції служби охорони праці, права працівників служби охорони праці та організацію роботи служби охорони праці.

Функції працівників служби охорони праці поділяються на:

  • питання, які вони розробляють, виконують самостійно;
  • питання, виконання яких вони організовують колегіально (тобто беруть участь) (це, зокрема, розроблення положень, інструкцій, розділу «Охорона праці» колективного договору, інших актів з охорони (безпеки) праці, що діють у межах підприємства);
  • питання, щодо яких здійснюється контроль (це, зокрема, наявність у структурних підрозділах інструкцій з охорони праці згідно з переліком професій, посад і видів робіт, своєчасне внесення в них змін; своєчасне проведення навчання з питань охорони праці, усіх видів інструктажу з охорони праці; організація робочих місць відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці; проведення попередніх і періодичних медоглядів працівників; тощо).

Джерело: журнал “Охорона праці”