Державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці є мінімальна заробітна плата.
Мінімальна заробітна плата – це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.
Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
З 01 січня 2023 року відповідно до Закону України від 3 листопада 2022 року №2710-ІХ «Про державний бюджет України на 2023 рік» встановлені такі показники:
- мінімальна заробітна плата у розмірі 6700 грн на місяць та 40,46 грн у погодинному розмірі;
- прожитковий мінімум для працездатних осіб — 2684 грн.
Дані показники затверджені без змін протягом 2023 року, додаткових підвищень не передбачається.
Гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати визначені відповідно до ст. 31 Закону України «Про оплату праці» та передбачають, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.
Умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Мінімальний розмір оплати праці медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації державних та комунальних закладів охорони здоров’я визначається Кабінетом Міністрів України, у тому числі з дотриманням гарантій щодо мінімальної заробітної плати.