Про зміни в трудовому законодавстві під час воєнного стану

Відповідно до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХна час бойових дій змінено порядок оформлення працівника на роботу.

Відтепер допуск відбувається без укладення письмового трудового договору та з випробувальним строком без обмеження кола працівників. Також можна укладати строковий договір з новими працівниками на час відсутності працівника.

Роботодавець може тимчасово призупинити дію договору за неможливості надання та виконання роботи через воєнні дії, зупинити дію деяких положень колективного договору, розірвати договір без згоди працівника та без письмового попередження за 2 місяці. А також звільнити працівника під час лікарняного та відпустки. Зі свого боку, працівник може звільнитися за 1 день (без попередження за 2 тижні).

Змінено й графік роботи та відпочинку:

  • нормальна тривалість робочого тижня може бути збільшена до 60 годин для працівників критичної інфраструктури із пропорційним збільшенням зарплати;
  • скорочена тривалість робочого тижня може бути збільшена до 40 годин для працівників критичної інфраструктури із пропорційним збільшенням зарплати (крім неповнолітніх).

Роботодавець може змінити умови й місце роботи для усунення наслідків бойових дій (у небезпечних зонах-лише за згодою).

Дозволені роботи (за згодою):

  • жінкам (крім вагітних і жінок із дітьми до 1 року): важкі, шкідливі, небезпечні, підземні:
  • працівникам з дітьми: нічні, понаднормові, у вихідні, святкові, неробочі дні, відрядження.

Окрім цього, роботодавець може змінити робочий графік, встановити 6-тижневий робочий тиждень, скоротити відпочинок (тривалість щотижневого відпочинку – не менше ніж 24 години). Також на законодавчому рівні скасовано скорочені дні напередодні свят, перенесення святкових днів, святкові дні.

Відпустки:

  • щорічні оплачувані: тривалість визначена в трудовому договорі (роботодавець може обмежити 24 календарними днями, може відмовити в її наданні, якщо працівник працює на підприємстві критичної інфраструктури, крім декретних відпусток, може відмовити у відпустці за попередні роки).
  • неоплачувані (на прохання): за угодою можуть бути необмежений термін; переміщені особи-  обов’язково 90 днів.

Запроваджено новий порядок трудових відносин: якщо підприємство працює- оплата праці відбувається своєчасно, не працює- після відновлення діяльності. Якщо у роботодавця немає коштів на виплату заробітної плати внаслідок дії воєнного стану – штрафні санкції не накладаються.

Роботодавці не зобов’язані відраховувати кошти (внески) первинним профспілковим організаціям.

Порядок організації кадрового діловодства та архівного зберігання кадрових документів у районах активних бойових дій визначає роботодавець самостійно, за умови забезпечення ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці.