Профілактичні заходи при використанні води з колодязів

Якісна та безпечна питна вода — одна з найважливіших потреб людини. Але необхідно пам’ятати, що вода це також можливий фактор передачі інфекційних захворювань (кишкових, а також небезпечніших – лептоспірозу, туляремії та інших).

Досі найбільш поширеним джерелом питного водопостачання в сільських громадах залишається підземна ґрунтова вода, яка потрапляє до водокористувачів найчастіше через шахтні колодязі. Забруднення підземної води збудниками інфекційних хвороб може відбуватися як у ґрунтовому потоці, так і в шахтних колодязях, якщо до води потрапляють господарсько-фекальні стічні води при аваріях або з вигрібних ям, неканалізованих вбиралень; побутові води (миття посуду, прання білизни тощо). Також забруднення  води громадських та приватних колодязів можливе при розташуванні поблизу колодязів приміщень для свійських тварин та водопою для худоби,  потраплянні трупів тварин, при користуванні ємностями (відрами), якими користується населення для забору води.

Колодязна вода, що використовується для господарсько-питних потреб, повинна бути епідемічно безпечною, нешкідливою за хімічним складом та приємною за органолептичними властивостями.

Попередження передачі інфекції через воду – це комплекс заходів, важливою складовою яких є правильне облаштування шахтних колодязів та їх періодична профілактична санація при їх подальшому використанні.

Санацію шахтних колодязів з профілактичною метою проводять:

– по закінченню будівництва нового колодязя;

– після ремонту, очищення колодязя;

– при будь-якій підозрі на можливе забруднення води в колодязі тощо.

При санації колодязя з профілактичною метою проводять очищення  та дезінфекцію колодязя і води в ньому. Очищення розпочинають з чистки дна від мулу, бруду, сміття та випадкових предметів. Стінки колодязя чистять механічним способом від забруднень та обростання і в разі необхідності ремонтують. Вибраний з колодязя бруд та мул поміщають у яму на відстані не менше 20 м від колодязя на глибину 0,5 м, заливають 10% розчином хлорного вапна чи 5% розчином гіпохлориту кальцію та закопують. Дезінфекцію колодязів і колодязної води як складову заходів з санації колодязів  проводять хлорвмісний дезінфекційними засобами, дозволеними до застосування з цією метою, зареєстрованими в Україні згідно з чинним порядком, відповідно до інструкцій щодо їх застосування.

Після проведення санації (ремонту зрубу, чистки, дезінфекції надводної та підводної частини) колодязя  доцільно проводити лабораторний контроль якості питної води на відповідність мікробіологічним та санітарно-хімічним показникам, визначених Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10).

Джерело: Держпродспоживслужба