Щодо критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання на надання послуг, що становлять загальний економічний інтерес

Постанова КМУ від 05.01.2024 № 12 «Про затвердження критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання на надання послуг, що становлять загальний економічний інтерес»

Затверджені Критерії застосовуються для проведення оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання, що надається з метою компенсації витрат суб’єктів господарювання, які надають послуги, що становлять загальний економічний інтерес (далі – послуги).

Державна допомога суб’єктам господарювання на надання послуг може надаватись у будь-якій формі, передбаченій ЗУ «Про державну допомогу суб’єктам господарювання». Розмір компенсації може бути встановлений на основі розрахунку очікуваних витрат і доходів та/або фактично понесених витрат і доходів.

Тривалість зобов’язання з надання послуг та доступності для громадськості до цієї інформації – 10 років. Більш тривалий період зобов’язання допускається, якщо від отримувача державної допомоги вимагаються суттєві інвестиції, які необхідно амортизувати протягом більш тривалого періоду відповідно до принципів бухгалтерського обліку.

Послуги, що становлять загальний економічний інтерес, – послуги, пов’язані із задоволенням особливо важливих загальних потреб громадян, що не можуть надаватися на комерційній основі без державної підтримки (ст. 1 ЗУ «Про державну допомогу суб’єктам господарювання»). Перелік послуг, що становлять загальний економічний інтерес, затверджено постановою КМУ від 23.05.2018 № 420, у нього входить 4 групи послуг:

  • послуги у сфері функціонування ринку електричної енергії;
  • послуги у сфері функціонування ринку природного газу;
  • послуги у сфері надання житлово-комунальних послуг;
  • послуги у сфері аудіовізуальних медіа, які є сервісами загального економічного інтересу.