Право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю (далі – одноразова допомога) мають особи з числа працівників об’єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв’язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов’язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов’язків у період військової агресії російської федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам
Така особа на випадок своєї загибелі (смерті) у письмовій довільній формі складає особисте розпорядження про виплату одноразової допомоги особі (особам) за її вибором, визначивши розмір частки таких осіб у відсотках. Особа має право в будь-який час скасувати особисте розпорядження або скласти нове. Кожне нове особисте розпорядження скасовує дійсність попереднього. Справжність підпису на особистому розпорядженні засвідчує командир / керівник підрозділу / керівник органу, в якому особа служить/працює, або нотаріус.
Оригінал особистого розпорядження протягом трьох робочих днів передається командиру / керівнику підрозділу / керівнику органу, в якому зазначені вище особи служать/працюють, для зберігання в її особовій справі. Заборонено розголошувати зміст особистого розпорядження до встановлення факту загибелі (смерті) особи, яка його склала.
Незалежно від змісту особистого розпорядження малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (непрацездатний вдівець), непрацездатні батьки загиблої (померлої) особи мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 50% частки, яка належала б кожному з них у разі призначення і виплати такої допомоги за відсутності особистого розпорядження.
Відмова від отримання одноразової грошової допомоги від імені малолітніх, неповнолітніх дітей загиблої (померлої) особи, а також недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, які мають право на призначення та отримання одноразової допомоги, не допускається.
У разі коли один з отримувачів відмовився від призначення і виплати одноразової допомоги або не реалізував своє право на її призначення і виплату, належна йому частка одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю розподіляється в рівних частках між іншими особами, які мають право на її призначення і виплату.
Для призначення і виплати одноразової допомоги до Заяви потрібно надати 18 форм документів та відомостей. Зокрема, однією з підстав виплати одноразової допомоги є Акт (копія нотаріально засвідченого Акта) розслідування нещасного випадку за формою Н-1 (додаток 11 або додаток 11-1 до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 № 337). Крім того, потребується підтвердження факту віднесення об’єкта інфраструктури, до якого причетна потерпіла особа, до об’єкта критичної інфраструктури.
Призначення і виплата одноразової допомоги особі, а у разі її загибелі (смерті) – членам її сім’ї, не здійснюються:
1) якщо загибель (смерть), поранення, каліцтво, контузія, захворювання, які призвели до інвалідності, є наслідком:
вчинення особою кримінального або адміністративного правопорушення;алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння;навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення до самогубства, встановленого судом);
2) у разі подання завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю.
Розміри одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю (ст. 2 ЗУ «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров’ю, завдану працівникам об’єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України»);
- особам з інвалідністю I групи – 800 тис. грн;
- особам з інвалідністю II групи – 500 тис. грн;
- особам з інвалідністю III групи – 200 тис. грн;
- у разі загибелі (смерті) – 1 млн грн. Одноразова грошова допомога виплачується за рахунок та в межах коштів державного бюджету, передбачених для її виплати. Відшкодування витрат державного бюджету на виплату такої одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок стягнення цієї суми з держави-агресора відповідно до принципів і норм міжнародного права