Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05), затверджене наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15 вимагає вивчення нормативно-правових актів з охорони праці.
Вважаємо, що вивчення правил, положень, стандартів і інструкцій — не найкращий шлях до створення безпечних умов праці на робочих місцях.
Робота за Правилами — це лише перший етап в еволюції управління питаннями охорони та безпеки праці. Набагато ефективніший метод — це впровадження ризикоорієнтованої системи управління охороною праці, де в доступній формі описаний порядок дій, виконання яких забезпечить запобігання нещасним випадкам.
Потрібно впроваджувати культуру безпеки, постійно вдосконалювати систему управління охороною праці. Вкрай важливо залучати працівників підприємства всіх рівнів до цього процесу, щоб розвивати в них особисту зацікавленість працювати безпечно.
Тож наполегливо радимо спеціалістам з охорони праці:
1) відходити від ролі поліцейських та каральної служби;
2) прощатися зі старою школою, щоб не працювати за правилами й законами, більшість з яких вже давно втратили свою ефективність і актуальність;
3) вчитися новим методам у Новій школі охорони праці.
І в цьому нам всім має допомогти Закон України «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», яким пропонується запровадити нову національну систему запобігання виробничим ризикам. Запропоновані в ньому підходи мають змінити принципи побудови системи, зокрема, з нинішніх «безпека праці» або «охорона праці» — на європейський «безпека працівника».
Ключовим завданням політики підприємства має стати досягнення повного усунення або мінімізації ризиків для життя і здоров’я працівника.
Джерело: спецвипуск журналу «Охорона праці і пожежна безпека»