22 травня 2023 р. на сайті Мінекономіки оприлюднено для обговорення чергову редакцію проєкту Закону України «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі» (далі – Закон про БЗР). (Скануй QR-код!)
Її поява викликала великий резонанс серед працеохоронної спільноти. Тож редакція журналу «Охорона праці» та Європейське співтовариство з охорони праці (ESOSH) організували та провели 8 червня 2023 р. ебінар на тему «Остання редакція проєкту Закону про БЗР від уряду – чиї інтереси лобіюються?».
Захід зібрав велику кількість учасників – понад 100 осіб, серед яких були представники об’єднань роботодавців і профспілок, навчальних закладів, інженери з охорони праці, експерти та науковці. В обговоренні взяли участь представники: зі сторони наукової спільноти – професор МІМ-Київ, доктор технічних наук Віталій Цопа, зі сторони профспілок – Діана Казакова, Юрій Андрієвський, зі сторони ESOSH – Ольга Богданова, Світлана Сокуренко, Ірина Петченко, від роботодавців – Галина Роголь та інші.
Головний редактор журналу «Охорона праці» Дмитро Матвійчук розповів учасникам історію роботи над законопроєктом, яка розпочалася після ухвалення урядом у грудні 2018 р. Концепції реформування системи управління охороною праці в Україні та затвердження Плану заходів щодо її реалізації. Згідно із цим Планом, Закон про БЗР мав бути прийнятий ще у 2020 р. У його основу закладено Директиву № 89/391/ЄЕС про запровадження заходів, покликаних заохочувати до покращення безпеки та охорони здоров’я працівників на роботі. Однак робота над проєктом документа надто затягнулась. Окрім зовнішніх чинників – пандемії та війни – на це вплинула, зокрема, недосконалість соціального діалогу. Іншими словами, невміння/небажання соціальних партнерів (держава, профспілки, роботодавці) домовлятися між собою, а органу, що формує державну політику, – чути та враховувати думки зацікавлених сторін, зокрема експертів і науковців. Адже останні є в Україні чи не єдиним джерелом теоретичних знань та практики з керування ризиками в системах управління охороною праці. А це – основа нового Закону про БЗР.
Дмитро Матвійчук повідомив, що напередодні публічного обговорення, 6 червня, у Державній регуляторній службі України (ДРС) відбувся обмін думками щодо чергової редакції законопроєкту за участю зацікавлених органів влади та представників сфери ОП. Після закінчення заходу зроблено висновок: «Законопроєкт є шкідливим та обтяжливим для підприємців. ДРС категорично проти прийняття проєкту в такій редакції і тому пропонує його доопрацювати».
Чому в суспільства немає довіри до проєктів законів та нормативно-правових актів, запропонованих владою? Чому втрачено важелі впливу суспільства на законотворчий процес? Навчання, дозволи, регулювання тощо – це все задля безпеки чи для бізнесу? І чому чергова редакція проєкту Закону про БЗР категорично не влаштовує учасників сфери охорони праці в Україні?
Про це – із вуст учасників публічного обговорення.
Також Статтю повністю читайте в журналі № 7/2023
Джерело: науково-виробничий журнал “Охорона праці”